Projekt Jedlá zahrada

zahrada

Loňský školní rok jsme s tehdejší třídou 5. M začali pracovat na projektu Jedlá zahrada. Zažádali jsme o grant, který poskytuje Lipka a uspěli jsme s naším návrhem.

Vyčistili jsme zahradu Cyrilka, kterou využíváme s Montessori třídami, obnovili jsme zeleninový záhonek, vytvořili jsme záhonek s půdokryvnými jahodníky, zasázeli maliník, vinnou révu a angreštové keře. Také jsme vytvořili další dva záhony na zeleninu – jeden za použití kartonu a druhý díky materiálu, který jsme získali vyčištěním zahrady („tzv. německou kopu“).

Největší naše dílo bylo jezírko: žáci vykopali jámu, položili do ní za pomoci pana školníka staré koberce a zakryli je jezírkovou folií. Kvůli estetickému vzhledu jsme ještě navrch položili  jutovinu. Jezírko slouží k zachycení dešťové vody. Díky němu můžeme rostliny v zahradě snadno zalévat, a to nám usnadňuje další pěstování.

Na podzim jsme náš projekt (už tedy v 6. ročníku) zakončili slavností pro rodiče, na kterou jsme připravovali pokrmy z našich výpěstků. Rodiče byli z našich úspěchů nadšení a my jsme byli velmi rádi, že naši práci ocenili. Jsme moc hrdé na to, co naši žáci s pomocí našeho pana školníka dokázali, a těšíme se na další společnou práci.

Veronika Sochorová a Marcela Rožcová